Kundratická svatováclavská pouť měla bohatý program
Nedělní ráno 25. září, přivítalo krásným, slunečným počasím letošní svatováclavskou pouť v Kundraticích. Na tu letošní oslavu svátku svatého Václava se kundratičtí sousedé zvlášť pečlivě připravili a tak se každý z místních sousedů i každý návštěvník mohl těšit na velmi příjemně strávený den.
Letos se mohli návštěvníci pouti těšit na divadlo na návsi
Patnáct minut po deváté hodině, byla jako každoročně, v místní kapličce, kterou si Kundratičtí v létech 1863 až 1872 sami vybudovali, sloužena slavnostní bohoslužba. Té se zúčastnilo velké množství lidí z celé rozsošské farnosti.
Na odpoledne měli místní připraven bohatý program. Ve čtrnáct hodin se za velké pozornosti všech přítomných místních i přespolních lidí, slavících kundratickou pouť, seřadila uprostřed návsi dvě hasičská družstva. V klasickém zásahovém oblečení družstvo juniorů a v historických bílých stejnokrojích družstvo seniorů. Jak správně tušíte, obě družstva byla připravena, „rozdat si to“ v požárním útoku. A nejen to. Kromě překvapení, spočívajícím v tom, že požární útok byl netradiční, neboť hasičští veteráni jej vedli prastarou ruční stříkačkou, ještě pro zpestření hasičské exhibice následovaly další disciplíny, jako drezůra požární hadice, či pití piva na čas a přerovnávání pivních lahví. Zkrátka spousta legrace. Vítězem, pochopitelně, nemohl být nikdo jiný, než senioři. Mají totiž oproti svým mladším kolegům mnohem více zkušeností a také jim k lepšímu celkovému času významně pomohla jejich široká hrdla…
Po hasičské exhibici nastal čas na kulturu. Pod názvem „Obušku z pytle ven!“ si jistě každý z nás vybaví brilantní herecké výkony Ladislava Peška, Františka Smolíka nebo Josefa Beyvla, ve velmi vydařené televizní pohádce z šedesátých let minulého století. V Kundraticích jste ale mohli být svědky velmi volného divadelního zpracování této Erbenovy pohádky, které spočívalo v umístění děje do místa představení, ale především, přizpůsobení děje místním poměrům. Početné publikum se v průběhu této neobvyklé divadelní pohádky, na návsi velmi dobře pobavilo a odměnilo odvážné ochotníky dlouhotrvajícím potleskem. Velkým přínosem hry bylo i to, že ochotníci nešetřili dětskými rolemi a malí herci si představení užívali snad ještě více než dospěli.
Když už jste si slavnostní den náležitě užili, jak po stránce duchovní, tak po stránce sportovní i kulturní, tak jste si ještě mohli vybrat malý, tradiční suvenýr v podobě ručně zdobeného perníkového srdce a s pocitem příjemně stráveného dne se odebrat k domovu.
Vážení a milí Kundraťáci, díky za pěknou pouť, kterou jste všem udělali spoustu radosti a budeme se těšit na vaše další tvořivé nápady.
Přidejte váš komentář