Obec Rozsochy má od 7. dubna 2006 udělen znak a prapor
V pátek 7. dubna byl slavnostně předán v budově Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR starostovi obce předsedou Poslanecké sněmovny Lubomírem Zaorálkem dekret o udělení znaku a vlajky obci Rozsochy. Znak představuje ve zlato modře polceném štítě vpravo polovina černé zubří hlavy, vycházející z dělící čáry, se zlatou houžví v nozdrách s červeným jazykem, vlevo procesní kříž, vyrůstající ze srdce a provázený po stranách liliemi, vše zlaté.
List praporu tvoří dvě pole, žerďové žluté a vlající modré. V žerďovém poli z dělící čáry polovina černé zubří hlavy se žlutou houžví v nozdrách a červeným jazykem, ve vlajícím poli procesní kříž, vyrůstající ze srdce a provázený po stranách dvěma liliemi, vše žluté. Poměr šířky a k délce je 2:3.
Rozsochy jsou poprvé písemně zmiňovány v souvislosti s farním kostelem v roce 1285, kdy patřily k bystřickému panství, jež náleželo Pernštejnům rodu černé zubří hlavy. Ve století šestnáctém náležely k Doubravníku. Tato minulost je v navrženém znaku vyjádřena jednak poloviční zubří hlavou a také procesním křížem, který je částí znaku Doubravníka.
Dvojice lilií symbolizuje dvě věže kostela v Rozsochách, který dal do dnešní podoby v 18. století přestavět Josef Maxmilián Mitrovský.
Procesní kříž vycházející ze symbolu srdce značí spojení obce se čtyřmi dalšími místními částmi, Albrechticemi, Blažejovicemi, Kundraticemi a Vojetínem. Symbol srdce je převzat ze staré pečetě kundratické.
Starosta obce přebírá od předsedy Poslanecké sněmovny dekret na obecní symboly
Přidejte váš komentář